175
1138516

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Barbro nilsson, matta, "snäckorna", gobelängteknik, ca 275,5 x 195 cm, signerad ab mmf bn.

MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 275,5 x 195 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar. Senare orientaliska flätor och fransar.

Utropspris:

75 000 - 100 000 SEK

7 170 - 9 560 EUR

Klubbat pris:
70 000 SEK

Övrigt

Ett exemplar finns i Nationalmuseums samlingar, Stockholm.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92