176
1141568
Barbro Nilsson
(1899-1983)
Barbro nilsson, matta, "rödspättan", gobelängteknik, ca 313,5 x 203 cm, signerad ab mmf bn.

MATTA, "Rödspättan", gobelängteknik, ca 313,5 x 203 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943. Mönstret "Spättan" komponerades i just rött till föräldrahemmet på Lidingö.

Något slitage och smutsig, fläckar. Bandkantade kortsidor.

Utropspris:

50 000 - 70 000 SEK

4 780 - 6 692 EUR

Klubbat pris:
100 000 SEK
Proveniens

Åke och Brita Stavenow, goda vänner till konstnären. Föräldrar till Elisabet Stavenow-Hidemark (välkänd konsthistoriker och textilspecialist). Åke Stavenow var konsthistoriker och VD för Svenska Slöjdföreningen 1935–46. Sedan i arv.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 66-67; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 143.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12