180
1133827
Märta Måås-Fjetterström
(1873-1941)
Märta måås-fjetterström, matta, "ståndaren", flossa, ca 256,5 x 194 cm, signerad ab mmf.

MATTA, "Ståndaren", flossa, ca 256,5 x 194 cm, signerad AB MMF.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941. Mönstret "Ståndaren" komponerades för det berömda m/s Kungsholm.

Något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, en skadad kortsida, en kortsida med smärre skador. Senare fransar varav några saknas.

Utropspris:

30 000 - 50 000 SEK

2 868 - 4 780 EUR

Klubbat pris:
23 000 SEK

Jämför Stensman, Mailis: Ännu Mera Mattor från Märta Måås-Fjetterströms ateljé i Båstad 1919-1999, Uddevalla 1999, färgplansch sid 7; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 111.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12