Arne Jones E1299
181
1148134

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
9 490 - 11 400 EUR
10 900 - 13 000 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Skriftlösa", flossa, ca 317 x 219 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1930. Tillverkad efter 1941. (Ovanlig).

Obetydligt ställvis något slitage, något smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck. Senare orientalisk fläta och fransar.

Formgivare