184
1129776

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Märta måås-fjetterström, matta, "örtagården", flossa, ca 330,5 x 233,5 cm, signerad ab mmf.

MATTA, "Örtagården", flossa, ca 330,5 x 233,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1934. Beställd av nuvarande ägarens mor hos Märta Måås-Fjetterström AB i Stockholm 1955.

Något smutsig, fläckar. Långsidorna med något slitage, en kortsida skadad, en kortsida något skadad, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

7 648 - 9 560 EUR

Klubbat pris:
75 000 SEK

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch nr 36, färgplansch mot sid 49; Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989, nr 10, färgplansch sid 17; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 122.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92