185
1148136
Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)
Barbro nilsson, matta, "krabban, grå", flossa, ca 281,5 x 196 cm, signerad ab mmf bn.

MATTA, "Krabban, grå", flossa, ca 281,5 x 196 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1947.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med senare orientalisk fläta och fransar.

Utropspris:

60 000 - 70 000 SEK

5 736 - 6 692 EUR

Klubbat pris:

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92