185
1148136

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 320 - 6 210 EUR
5 560 - 6 480 USD
Klubbat pris

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Krabban, grå", flossa, ca 281,5 x 196 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1947.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med senare orientalisk fläta och fransar.