Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
185
1148136

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 850 - 6 820 EUR
6 800 - 7 930 USD
Klubbat pris

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Krabban, grå", flossa, ca 281,5 x 196 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1947.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med senare orientalisk fläta och fransar.