197
1153133
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)
Märta måås-fjetterström, matta, "effsingen", rölakan, ca 250 x 156,5 cm, signerad ab mmf.

MATTA, "Effsingen", rölakan, ca 250 x 156,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1936. Tillverkad efter 1941.

Något slitage och smutsig, fläckar, obetydliga skador. Kortsidorna med smärre skador och med spår av klister, skadade fransar, några saknas.

Utropspris:

70 000 - 80 000 SEK

6 692 - 7 648 EUR

Klubbat pris:
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92