201
1132348
Marianne Richter
(1916-2010)
Marianne richter, matta, "fasad, orange", rölakan, ca 351,5 x 253,5 cm, signerad ab mmf mr

MATTA, "Fasad, orange", rölakan, ca 351,5 x 253,5 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1963.

Något slitage, smutsig, fläckar. Skadade kortsidor och fransar, de flesta fransar saknas.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 736 - 7 648 EUR

Klubbat pris:
110 000 SEK

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12