205
1150284
Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg
(Sverige, 1916-1992)
Ann-mari lindbom, gift forsberg, matta, "ann-maris röda", rya, ca 111 x 92 cm, signerad ab mmf amf.

MATTA, "Ann-Maris röda", rya, ca 111 x 92 cm, signerad AB MMF AMF

(AB Märta Måås-Fjetterström, Ann-Mari Forsberg, född Lindbom). Komponerad 1944. Enligt uppgift vävd av Lena Eskilsson. Två etiketter medföljer. (Ovanlig).

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Några fransar med lite slitage.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

765 - 956 EUR

Klubbat pris:
7 000 SEK
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92