208
1149021
Barbro Nilsson
(1899-1983)
Barbro nilsson, vÄvd tapet, "solen", gobelängvariant, ca 242 x 110 cm, signerad ab mmf bn.

VÄVD TAPET, "Solen", gobelängvariant, ca 242 x 110 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Baksidan med påsydd etikett: Vävd på Barbro Nilssons verkstad, Norra Smedjegatan 21, Stockholm, av Edith Johansson, Marie-Lise Brack och Christina Lindmark. Komponerad 1966. I alla de sju kompositionerna beställda för Sydsvenska Kraft AB ingår Bäckahästen som symbol för naturkrafterna. Flera mönster med metalltrådar. (Unik).

Något blekt och smutsig, obetydligt slitage, smärre fläckar och skador.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

3 824 - 5 736 EUR

Proveniens

Sydsvenska Kraft AB:s, Sydkrafts, nuvarande E.ONs kontor i Malmö.

Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch nr 60 (en av de sju vävda tapeterna komponerade till Sydsvenska Kraft AB i Malmö); Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, text och färgplanscher sid 38-41, 84-85; Hansson, Ewa och Pettersson, Gert-Ove: Konsten i Sydkraftkoncernen, Malmö, färgplanscher 30-30g.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12