209
1149018
Barbro Nilsson
(1899-1983)
Barbro nilsson, vÄvd tapet, "Åar - sakta rinnande vatten", gobelängvariant, ca 243 x 108 cm, signerad ab mmf bn.

VÄVD TAPET, "Åar - Sakta rinnande vatten", gobelängvariant, ca 243 x 108 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Baksidan med påsydd etikett: Vävd på Barbro Nilssons verkstad, Norra Smedjegatan 21, Stockholm, av Edith Johansson, Marie-Lise Brack och Christina Lindmark. Komponerad 1966. I alla de sju kompositionerna beställda för Sydsvenska Kraft AB ingår Bäckahästen som symbol för naturkrafterna. Flera mönster med metalltrådar. (Unik).

Något blekt och smutsig, obetydligt slitage, fläckar, smärre skador.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

3 824 - 5 736 EUR

Proveniens

Sydsvenska Kraft AB:s, Sydkrafts, nuvarande E.ONs kontor i Malmö.

Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch nr 60 (en av de sju vävda tapeterna komponerade till Sydsvenska Kraft AB i Malmö); Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, text och färgplanscher sid 38-41, 84-85.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12