209
1149018

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 550 - 5 320 EUR
3 700 - 5 560 USD

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

VÄVD TAPET, "Åar - Sakta rinnande vatten", gobelängvariant, ca 243 x 108 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Baksidan med påsydd etikett: Vävd på Barbro Nilssons verkstad, Norra Smedjegatan 21, Stockholm, av Edith Johansson, Marie-Lise Brack och Christina Lindmark. Komponerad 1966. I alla de sju kompositionerna beställda för Sydsvenska Kraft AB ingår Bäckahästen som symbol för naturkrafterna. Flera mönster med metalltrådar. (Unik).

Något blekt och smutsig, obetydligt slitage, fläckar, smärre skador.

Proveniens

Sydsvenska Kraft AB:s, Sydkrafts, nuvarande E.ONs kontor i Malmö.

Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch nr 60 (en av de sju vävda tapeterna komponerade till Sydsvenska Kraft AB i Malmö); Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, text och färgplanscher sid 38-41, 84-85.