223
1141882
Ingrid Dessau
(Sverige, 1923-2000)
Ingrid dessau, matta, rölakan, ca 269 x 175 cm, signerad klh id (kristianstad läns hemslöjd, ingrid dessau).

MATTA, rölakan, ca 269 x 175 cm, signerad KLH ID (Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau).

Rutmönstrad botten i olika blå och bruna nyanser. Sicksackmönstrade ränder i ljusgrått och benvitt. Tillverkad utan fransar.

Något slitage och sned, smärre fläckar. En kortsida med lite slitage, en kortsida är sliten och har små skador.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

3 824 - 5 736 EUR

Klubbat pris:
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92