233
1150230

Ulla Fogelklou-Skogh

(Sverige, 1913-1986)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ulla Fogelklou-Skogh
(Sverige, 1913-1986)

bord, Swedish Modern, 1930-40-tal.

Benstomme av mörkbetsat trä med räfflad dekor, skiva av kalksten med ristad dekor, signerad US. Höjd 56 cm, längd 83 cm, bredd 48 cm.

Smärre slitage, smärre nagg.