267
1119652

Carl Cederholm, fåtölj, firma Stil & Form 1940-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Stomme i ek, stoppad och djuphäftad sits i röd textil, höjd 102 cm.

Smärre slitage.

Hedqvist, Hedvig & Björk, Christian, Swedish Modern : En historia om modernismens yttringar i Sverige genom design, inredning och formgivning, Orosdi-Back , 2018, sid. 226-227.

Modellen del av interiören till hotellentrén till Grand Central-hotellet i Gävle, 1940-tal.