279
1136143

Josef Frank

(Österrike, 1885-1967)
Josef frank, byrå, "flora", firma svenskt tenn, modell 1050, 1950-60-tal.

byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 1050, 1950-60-tal.

Mahogny, tapetserad med floraplanscher ur Nordens flora av C A Lindman, tre lådor med draghandtag av mässing, kulfötter. Längd 130,5 cm, bredd 43 cm, höjd 75,5 cm. Nyckel finns

Smärre slitage.

Utropspris:

200 000 - 300 000 SEK

19 120 - 28 681 EUR

Klubbat pris:
400 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69