283
1112314

Johannes Brynte, fåtölj och soffa, Swedish Modern, 1946, Bryntes Möbler, Gävle.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Fast stoppad klädsel i blå textil med djuphäftade knappar. Ben av betsat lövträ. Soffans bredd 197 cm, möblernas höjd ca 80 cm.

Slitage.

Proveniens

I arv inom familjen Brynte.

Firman Bryntes Möbler etablerades 1919 i Gävle av Johannes Brynte (1895-1953). Initialt var verksamheten belägen på Drottninggatan 16 men förlades efterhand på Södra Centralgatan 13. En del av de försålda möblerna hade färdigställts av Johannes Brynte själv. Likt flera andra aktörer i branschen köpte Brynte underreden och stommar i Småland för att därefter utföra tapetsör- och modellarbetet själv.