284
1147852

Gustav Axel Berg

(Sverige, 1891-1971)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 750 EUR
1 370 - 1 820 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Gustav Axel Berg
(Sverige, 1891-1971)

fåtölj, AB G.A. Bergs, Stockholm 1940-tal.

Armlän och ben i björk, originalklädsel i blå ylletextil, höjd 95 cm.

Smärre slitage.

Modellen utställd på "Svensk Form", Konstindustrimuseet i Köpenhamn 1942.