292
1092110

Ragnar Östman, tillskriven, spegel, jugend 1900-talets början.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Rikt träsnidad dekor med motiv av småfåglar och björkhängen, bemålad i grått, spegeln med profilerad kant, bär påskrift Vinst i Jultomtarnas lotteri 1913 Jörgen Holmberg, höjd 131 cm.

Slitage och sprickor.

Monica Boman (red), "Svenska Möbler 1890-1990", Signum 1991, Jämför bild sid 89, salongsmöblemang ritat av Östman utställdes på Stockholmsutställningen år 1909.
Ragnar Östman (1878-1930), möbelarkitekt.