293
1132223

David Blomberg

(Sverige, 1874-1962)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
David Blomberg
(Sverige, 1874-1962)

tillskrivet, bord, Nordiska Kompaniet, tidigt 1900-tal, jugend.

Benställning av betsad ek med profilerade ben och tidskriftshylla, skiva av driven koppar med runt skivan ringlande orm. Märkt med metallbricka AB Nordiska Kompaniet. Höjd 61 cm, diameter ca 53,5 cm.

Smärre fläckar och slitage.

David Blomberg var utbildad möbelarkitekt och anställdes som konstnärlig ledare och chef för möbelavdelningen då varuhuset Nordiska Kompaniet öppnade år 1902.
Blomberg var en viktig person i utvecklingen av det moderna Sverige vad gäller inredning. Han var en av grundarna av Konsthantverkarna.
Blomberg är den som skapade NK:s logotyp som än idag kan ses på t.ex. NK-klockan.
År 1917 startade Blomberg en egen inredningsfirma vid Stureplan.