371
1098831
Ole Gjerløv Knudsen & Erik Korshagen, fåtöljer, ett par, Søren Nielsen & Co, Danmark 1950-60-tal.
Ole gjerløv knudsen & erik korshagen, fåtöljer, ett par, søren nielsen & co, danmark 1950-60-tal.

Stomme av teak, vändbar sits och rygg klädd i ljus linnetextil, brännmärkta Søren Nielsen & Co Aarhus Denmark, höjd 58 cm.

Smärre slitage. Senare klädsel.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 912 - 2 390 EUR

Klubbat pris:
20 000 SEK

Avbildad i DKH Danske kunsthåndværkeres arkiv, The library at The Danish Museum of Art & Design, Mobilia 1959.

Övrigt

Modellen formgiven år 1958.

Kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60