370
1146867
Arne Jacobsen
(Danmark, 1902-1971)
Arne jacobsen, golvlampor, ett par "royal",  louis poulsen, danmark sannolikt 1960-tal.

golvlampor, ett par "Royal", Louis Poulsen, Danmark sannolikt 1960-tal

Metall, lackerad i mörkgrått, oval skärmar i beige, höjd ca 182 cm.

Smärre slitage, skärmar sannolikt senare.

Utropspris:

30 000 - 35 000 SEK

2 868 - 3 346 EUR

Klubbat pris:
22 000 SEK
Övrigt

Modellen formgiven för SAS Royal Hotel, Köpenhamn år 1958.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69