464
1057031

SKULPTUR, huvudprydnad, Tshiwara/Ciwara (stiliserad antilophane), trä, Bambara-stammen, Mali, höjd 94 cm. På sockel.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
935 - 1 120 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Bredd 34,5, djup 12 cm. Huvudprydnad för antilopdans. Ségou-regionen, Mali, omkring 1950 eller tidigare.

Proveniens

Inköpt på 1960-talet från "Siffran" Sigfrid Södergren, Galleri Färg och Form, Stockholm. Nuvarande ägarens mor arbetade på Färg och Form.

Sigfrid Södergren, född 1920 i Brazzaville, Franska Kongo, död 2000 i Stenåsa på Öland, var en svensk målare, grafiker och författare.

En Tshiwara/Ciwara är ett rituellt objekt i form av en antilop som användes av Bambara-stammen i Mali. Dessa objekt bars vid danser på fälten i såningstider för att skörden skulle bli riklig.