473
1136783

Inge Schiöler

(Sverige, 1908-1971)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 990 - 13 500 EUR
9 490 - 14 200 USD
Klubbat pris

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Inge Schiöler
(Sverige, 1908-1971)

INGE SCHIÖLER, olja på duk, Signerad Schiöler. Utförd på 1960-talet.

"Paviljongen". Duk 48,5 x 65 cm. Hjortén 986.

Obetydlig ytsmuts. Krackelyr.

Göteborgs Konstmuseum, "Inge Schiöler-utställningen", 1972, kat nr 306.
Statens museum for kunst, Köpenhamn, 1977, kat nr 80.
Vasa Konsthall, Göteborg, "Göteborgskoloristerna", 2007.

Konstnär

Inge Schiöler var bildkonstnär och är främst känd för sitt måleri. Han växte upp i Strömstad, utbildade sig på Slöjdskolan och blev endast 18 år gammal antagen som elev på Valand i Göteborg, där han studerade för Tor Bjurström. Han företog sig studieresor till både Frankrike och Spanien. Motivmässigt innefattade hans måleri både porträtt och figurkompositioner, kvinnliga akter, stilleben och landskapsmotiv. Arbetsmetoden var snabb och med ett enormt patos. Han är en av de främsta företrädarna för Göteborgskoloristerna, en icke inordnad sammanslutning av konstnärer där det gemensamma var det intensiva, sinnliga och ofta lidelsefulla färgspråket. Fyra av de mest främträdande var Inge Schiöler tillsammans med Åke Göransson, Ivan Ivarson och Ragnar Sandberg. I hans krets återfinns också Erling Ärlingsson och Sven ”X-et” Erixson. Idag inspirerar han konstnärer som Lena Cronqvist och betraktas som en förebild med sin kärlek oförbehållsamt riktad till naturen, långt från bebyggelsen, där vattnet lyser mellan träden, där sjöns yta krusar och där insekter svärmar.