Modern Art + Design 616

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
220Ebba Swedenborg, MATTA, ”Björnar”, reliefflossa, ca 219 x 115 cm, komponerad av Ebba Swedenborg, Södra Kalmar Läns Hemslöjd.Ebba Swedenborg (1903‑1960). ”Björnar”. Södra Kalmar Läns Hemslöjd. Reliefflossa,
242Harald Elof Notini, taklampor, tre stycken, Böhlmarks Lampvarufabrik, 1930-tal.The three lamps is in good original condition. The rims has insignificant chips from manufacturing and use. Normal wear and patina.
286Swedish Modern, vägglampor tre stycken, 1940-tal.En kupa med spricka.
294Axel Einar Hjorth, tillskriven, karmstol, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-tal.Armlän medlagning/ armrest with repair.
311Nils Fougstedt, skrin, modell A 810, Firma Svenskt Tenn 1929.Det övre dekorornamentet med senare lödning.
321Harald Elof Notini, golvarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal.Glasskivan under skärmen sannolikt ersatt. The glass dish under the shade is probably replaced.
323Oscar Nilsson, tillskrivet, matbord, sannolikt utfört hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal.Betsad bok/ stained beech.
457Nils von Dardel, "Ett hjärta i brand".Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00.
541Carl Kylberg, Solnedgång.Olja på duk uppklistrad på pannå.
547Auguste Herbin, Studie till "Jazz".Inköpt på Galleri Boibrino, Stockholm på 1980-talet.
553Staffan Hallström, "Ingens hundar".Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
25Kjell Engman, skulptur, "Mellan himmel och hav", Kosta Boda.
69Berndt Friberg, vaser, 4 st och skål, Gustavsbergs studio 1958-63.
297Carl-Oscar Avén, fontänskulptur, Näfveqvarns Bruk, ca 1930.
298Folke Bensow, "Taburett Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
403Alexander Vesnin, Konstruktivistisk komposition.
404Alexander Vesnin, Konstruktivistisk komposition.
405Liubov Sergeevna Popova, Arkitektonisk komposition II.
406Liubov Sergeevna Popova, Arkitektonisk komposition III.
407Aleksandra Aleksandrovna Exter, Teaterkostym.
621Marc Chagall Efter, "La Tribu de Ruben" ur: "Douze Maquettes de Vitraux pour Jérusalem".
651Joan Miró, "Dormir sous la lune".

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.