104
1156605

KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Directoire, Frankrike, omkring år 1800.

Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
7 100 - 7 990 EUR
7 410 - 8 330 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Förgylld brons och grön marmor. Stående kvinnofigurer hållande vaser med svängda ljusarmar med sittande ekorrar. Sockel med egyptiserande hermer. Höjd 71 cm.

Ljusarmar med lagningar.