104
1156605

KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Directoire, Frankrike, omkring år 1800.

Kandelabrar, för tre ljus, ett par, directoire, frankrike, omkring år 1800.

Förgylld brons och grön marmor. Stående kvinnofigurer hållande vaser med svängda ljusarmar med sittande ekorrar. Sockel med egyptiserande hermer. Höjd 71 cm.

Ljusarmar med lagningar.

Utropspris:

80 000 - 90 000 SEK

7 641 - 8 596 EUR

Klubbat pris:
80 000 SEK
Om auktionen