1074
1130498

Ring med en gammalslipad diamant vikt ca 1.50 ct samt trappslipade safirer

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

kvalitet diamant ca M/N i, 18K vitguld, storlek 17.25/54, totalvikt 11 g. Stämplad EAT, Stockholm 1963.

Proveniens

Diamanten kommer ursprungligen från en brosch som tillhört Grevinnan "Jetten" Trolle-Bonde f. Falkenberg af Bålby (1883-1932). Broschen var en bröllopsgåva från henne till svärdottern Jacqueline Bonde (1914-2008). 1963 omarbetades broschen till en ring som Christina Bonde fick i bröllopsgåva samma år av sin svärmor Jacqueline Bonde.