109
1155555

KANDELABRAR, för två ljus, ett par, sengustaviansk stil, 1800-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Röd rännåsporfyr och förgylld brons. Kolonnformat skaft med kedjehängen, stående egyptiserande karyatid uppbärande hyende med genombruten korg. Höjd 54,5 cm.

Kedjehängen saknas ställvis. Smärre nagg.

Proveniens

Bukowskis höstauktion 1995, auktion 498, katalognummer 486.