11
1125548

KARMSTOLAR, två stycken snarlika, en av Joseph Ruste (mästare i Stockholm 1772-1792), gustavianska.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris

Förgyllda och bronserade. Stoppad rygg och sits. Dekor av bladsnitt. En signerad av Joseph Ruste, den samma med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 40, höjd 87 cm.

Slitage.