132
1154860

BORDSPENDYL, av Le Paute, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Förgylld brons, vit marmor och blått glas. Vitemaljerad urtavla märkt "Le paute Hger du Roy". Urverk signerat "Le Paute hger du Roy A Paris" (flertal urmakare med detta namn). Krön med facklor, pilar och rosenkransar. Med visare för datum. Längd 25, bredd 18, höjd 46 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Blåa glas med sprickor. Urtavla med retuscher.