134
1131509

BORDSPENDYL, efter modell av Claude Michallon (1752-99), Lesieur à Paris, Frankrike, omkring 1820.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Patinerad och förgylld brons, samt gul marmor. Amor and Psyche. Urvtavla märkt "LESIEUR A PARIS". Urverk märkt LESIEUR" (verksam i Paris omkring år 1820). Längd 58 cm, höjd 89 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Proveniens

Charlottenlunds gård, Ystad.

Svenska slott och herresäten, vid 1900-talets början, Skåne, Charlottenlund, katalognumret avbildat sid 55, i Stora salongen.
Ottomeyer-Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del 1, jämför bordspendyl sid. 350, fig. 5.7.1.

Claude Michallons skulptur, Amor och Psyche, gjöts av bronstillverkaren Pierre-Victor Ledure (född 1783). Två bordspendyler av denna modell är kända och signerade av Ledure, en i försvarsministeriet i Paris, illustrerad i H. Ottomeyer, P. Pröschel, Vergoldete Bronzen, München, 1986, vol. Jag, sid. 350, fig. 5.7.1. Den andra såldes på Sotheby's New York den 10 november 1986, lot 105.

Den franska skulptören Claude Michallon (1752-99) studerade vid Ecole des Beaux-Arts i Paris, som elev till Charles-Antoine Bridan (1730-1805) och Guillaume Coustou.
Han vann 1785 det stora priset för skulptur med en låg relief föreställande Brutus. Han studerade vid Académie de France i Rom i sex år, fram till 1791. När han återvände till Paris fick han order för kolossalstatyer. Han tävlade om flera försköningsprojekt i Paris och vann ett tävlingspris med en plan för Pont Neuf. Claude Michallon presenterade sin marmorgrupp d'Aconce et Cydippe på Salongen i Paris 1793. Han skapade även olika modeller till klockfodral, band annat Amor och Psyche. Bland andra gjöt Pierre-Victor Ledure och Pierre-Philippe Thomire bronser efter Claude Michallons modeller.

Enligt sagan Amor och Psyche av den romerske författaren Apuleius var kungadottern Psyche så vacker att Venus själv blev avundsjuk och Amor förälskade sig i henne, men förbjöd henne att se hans ansikte. Efter otaliga förvecklingar och lidanden förenades slutligen de två, och hon upptogs till gudavärlden där man ställde till med bröllop i Olympen mellan de båda.