Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
135
1158076

BORDSPENDYL, Paris, 1800-talets början.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Förgylld brons och vit marmor. Vitemaljerad urtavla märkt "Thonissen à Paris" (urmakare i Paris 1806-30). Urhus i form av urna med lock. Flankerande figurer. Längd 18, bredd 18, höjd 57 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Dekorlagning. Nyckel finns.