135
1158076

BORDSPENDYL, Paris, 1800-talets början.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Förgylld brons och vit marmor. Vitemaljerad urtavla märkt "Thonissen à Paris" (urmakare i Paris 1806-30). Urhus i form av urna med lock. Flankerande figurer. Längd 18, bredd 18, höjd 57 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Dekorlagning.