138
1155448

BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris

Förgylld och patinerad brons. Spisen med målad marmorimitation. Homeros framför öppen spis krönt med tupp. Flankerande kannor. Sockel och pendel med dekor av salamander och eldslågor (Emblem för Frans I av Frankrike, salamandern tillskrevs sedan medeltiden övernaturliga egenskaper). Längd 34,5, bredd 16,5, höjd 51 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.