17
1155010

KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820), omkring år 1800.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Gråmålade. Raka bladhölstrade framben, sabelformade bakben. Dekor av pastellage. Signerade ES samt med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 43, höjd 79 cm.

Benavslutningar med smärre skador.