181
1157363

Isak Sauer, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1765. Rokoko.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld. Oval, med profilerad kant, på tre snäckformade fötter, livet med driven och ciselerad dekor i form av snäcka, tumgrepp med stor rocaille. Längd 20 cm, vikt 280 gram.

Slitage.