Prenumerera på vårt nyhetsbrev

211
1138278
Sked med kronknopp, silver, troligen Sverige, omkring 1600, ostämplad.
Sked med kronknopp, silver, troligen sverige, omkring 1600, ostämplad.

Delvis förgylld, kort skaft med nästintill runt blad, graverad dekor av textband. Längd 12,5 cm, vikt 36 gram.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

764 - 955 EUR

Klubbat pris:
6 000 SEK
Om auktionen
Kontakta specialist
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22