211
1138278

Sked med kronknopp, silver, troligen Sverige, omkring 1600, ostämplad.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Delvis förgylld, kort skaft med nästintill runt blad, graverad dekor av textband. Längd 12,5 cm, vikt 36 gram.