235
1158411

Fabergé, saltkar,verkmästare Erik Kollin, silver, purpurit och rubin, S:t Petersburg före 1896, ristat inventarienummer.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 510 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

I form av en skridskoåkande figur i renässansdräkt skjutande en släde med äggformad korg av purpurit. Genombruten sockel med fyra rubiner. Stämplad med verkmästarinitialer, silverstandard 88 samt ristat inventarienummer "ф: 36167" indikerande en tillverkning mellan 1886-1887. Senare fransk importstämpel. Längd 8,5 cm, höjd 5,7 cm

Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)
Därefter i arv.