247
1156971

ÅKDYNA (agedyna), "Tre rosetter", rölakan, ca 47,5 x 120 cm, signerad och daterad HMD 1815, sydvästra Skåne.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 490 - 3 920 EUR
3 650 - 4 110 USD
Klubbat pris
35 000 SEK

Polykromt viggmönster med tre stora blommor med små stiliserade träd.

Ställvis något slitage, smärre fläckar, malskador och hål. En kortsida och ett hörn skadade.