248
1156969

KUDDE (jynne), rölakan, ca 54,5 x 57 cm (med montering 62 x 64 cm), signerad och daterad KTD 1802. Skåne,

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

sannolikt Gärds/Vilands härad. Gul botten med polykromt spaljémönster med palmetter och rutor med stiliserade blommor. Geometriskt mönstrad bård. Fodrad och monterad.

Något slitage, fläckar, smärre skador och hål, lagningar.