249
1111572

ÅKDYNA, (agedyna), flamskväv, ca 50 x 85,5 cm, Skåne omkring 1770-1800, signerad EPD.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Mörkbrun botten med rikt polykromt mönster av blommor och blad.

Sidorna invikta på baksidan. Något slitage och smutsig, smärre fläckar, skador och lagningar, spår av klister. Kortsidorna skadade.