250
1156970

ÅKDYNA (agedyna), trensaflossa, ca 43,5 x 100 cm (med montering 51 x 107,5 cm), sydvästra Skåne, omkring 1790-1825.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris

Röd slätvävd botten med knutet polykromt mönster av tre sammanhängande medaljonger med hjärtan samt romber. Spaljémönstrad bård. Fodrad och monterad.

Något ställvis hårt slitage, smärre fläckar, obetydliga skador och lagningar.

Proveniens

(with mounting 62 x 64 cm)