251
1156968

ÅKDYNA (agedyna), trensaflossa, ca 46,5 x 101 cm (med montering 51 x 103,5 cm), troligen Bara härad, Skåne.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris

Signerad och daterad G(?)OD 1801. Blå slätvävd botten med knutet polykromt mönster av tre sammanhängande medaljonger och romber. Långsidorna med bård med ranka, kortsidorna med rutig bård. Fodrad och monterad.

Något ställvis hårt slitage, smärre fläckar, skador, hål lagningar.