257
1140365

KOPTISKA TEXTILIER, 2 st. gobelängteknik och "fliegende Nadel", ca 20 x 21 respektive 15,5 x 14,5 cm, Egypten

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
444 - 532 EUR
463 - 556 USD
Klubbat pris

omkring 400-600 e.Kr. Tunikadekorer. Den större brun med två kartuscher med mörkbruna och benvita figurer samt hakbård. Den mindre kvadratisk med olika rombmönster i mörkbrunt och benvitt samt kartusch med polykrom fågelliknade dekor. Den större monterad (ca 23 x 25 cm).

Fläckar, skador, hål. Glasmonteringen med hörnskada.

Proveniens

Den större från Agnes Geijer, svensk textilhistoriker, arkeolog och fil. dr. med avhandling om textilfynden från Birkas gravar. Den mindre inköpt i en antikaffär på Sibyllegatan, Stockholm, på 1960-talet.