259
1155300

MATTA, antik Anatolisk bönematta, Konya området (Konya-Ladik), 1800-talets sista fjärdedel, ca 118,5 x 114,5 cm

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 190 - 2 630 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

(samt kortsidorna med 0,5 cm slätväv). Röd bönenisch med polykroma blommor och kannor. Grönt ramverk med blommönster. Bred gul huvudbård med stora blommor.

Abrasher, det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador och hål, obetydliga malskador, lagningar, ställvis påmålad och skör. Sidorna med smärre skador.

Tilläggslista

Ställvis skör.