261
1111452

GALLERIMATTA, antik/semiantik Hamadan, en av ett par, ca 517,5 x 112,5 cm (samt kortsidorna med 2 cm slätväv

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Mönster och färger som föregående matta.

Abrasher. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar varav en stel, obetydliga lagningar och hål, smärre malskador och iknytningar. Långsidorna med trampveck och smärre skador, två hörn skadade.