262
1142878

MATTA, antik Heris, ca 360,5 x 282,5 cm.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 360 - 6 100 EUR
4 560 - 6 390 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Terrakottaröd botten med stor mörkblå medaljong, benvita hörnornament, polykroma stiliserade blom- och palmettrankor. Benvit huvudbård med palmett-, blom- och arabeskrankor.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar, iknytningar. Långsidorna med smärre trampveck, något skadade kortsidor.