265
1156960

MATTA, antik Karabagh kelly, omkring 1870-1890, ca 330 x 157 cm (samt en kortsida med 1-3 cm slätväv).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris

Mörkbrun botten med sju sammanhängande polykroma medaljonger, hörnornament, stora och små stiliserade blommor. Ljusblåmelerad huvudbård med stor blom- och bladranka.

Något ojämna långsidor, smärre abrasher, det mörkbrunfärgade garnet korroderat. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, iknytningar, smärre lagningar.